Food cost percentage = Total spent on ingredients/Food sales Actual Food Cost percentage = (Beginning inventory + Purchases – Ending inventory) / Food sales. The food item name should always be used as a friendly name. Its unique Back of House software registers each cent you spend, manages your recipes and tracks each sale to allow you to keep on top of your food cost at all times. Use our food cost calculator to calculate food cost, portion cost, menu and plate costs. On this page of our software you define the item and you can also get the nutrition facts for that item using our integrated USDA database. Increase guests visits with rewards. Automate and streamline purchasing using par levels and historical purchases preventing over buying or falling short on inventory. Whether you're feeding a crowd of 100 or a family of 4, this recipe converter makes it easy to The total cost of my menu item is 2.33 and this included our ingredients, materials, and labor from both our sub recipe and recipe. You will notice that the first item is my béchamel sauce in my earlier example. In this video, we build out a roasted chicken brie sandwich with a side salad and a ramekin of sun-dried tomato ranch dressing. Below are the ingredients used to build my cheese sauce for Mac & Cheese. Write down the recipe ingredients and quantities. The article also points out that different types of restaurants may have different food cost goals, with steak houses running up to 40%, versus 35% for an American/Regional menu themed restaurant. It’s important to not only serve up interesting and delicious dishes, but your selections and pricing of each item need to be done with your business goals in mind. Directions: 1. Example: The menu cost of your chicken fingers and fries meal is $12, while your total ingredient cost is $4. All these costs add up and when not considered can hurt your bottom line. In our software, it’s important you build ONE food order guide. But let’s say that some of the chicken fingers are left out of the freezer accidentally and have to be thrown away. A name that makes sense to you and that you can use to tie vendor item too. For example, you may have chicken purchased by the pound and on your plate you put 4 ounces of chicken. Understanding your costs before you open will be vital to your success. Sells for 7.00 You have a lot going on before your doors open and you’ll find that there will be down times. Full editing support for saved recipes. www.recipe-costing.com is a software product of Kitchen Porter Tech, LLC. We identify each ingredient for the recipes and menu items, enter the purchasing unit and price to get the unit costs. Enter ingredient names in column A, along with size in ounces and price paid for ingredients. I entered the following items into my software to get the plate or menu item cost. Start with food costing, build recipes, sub recipes, and do a complete cost breakdown on all menu items. 3 cups of this béchamel sauce cost 4.54 this is huge to know that your labor and materials were captured in the sub recipe. Create a FREE account. This recommendation is based on average food cost for similar establishments to yours, however some restaurants have characteristics that may warrant a different calculation. You will get the raw costs immediately on this page. Privacy Policy  |  User Agreement |  Security  |  Refund Policy. Create nutrition facts label from recipes, menu items, or meal prep packages. Let’s explain… Although figuring out your food cost percentage is a good place to start, you also want to gauge if there’s a discrepancy between your ideal food cost percentage and your actual food cost. To make this calculation, take the cost per pound and divide it by the yield %. Earlier we looked at our Mac & Cheese menu item. Manage your restaurant from anywhere, 24/7. How can I change what units my ingredients show price/unit in? It will always be slightly higher than the food cost percentage, but your goal is to make sure that it’s not significantly higher. A simple and powerful website to effortlessly calculate and manage batch demand planning and in-bottle ingredient formulation costs. So your actual cost will factor in both your beginning and ending inventory (and any extra purchases you made in between), to give you a more accurate view of what your food cost percentage is. And don’t forget – your restaurant food cost is just one part of your business calculation. All the ingredients combined give me a recipe cost of 22.27 and 6.83 for 3 cups. Here’s the formula we use, though it isn’t foolproof: Find portion cost, or total cost of ingredients within a dish or recipe. Below we plate the items and the last ingredient I added was my recipe cheese sauce. The only SaaS platform that allows you to quickly calculate MOQ batch impact and raw material cost impact while streamlining your creativity and productivity as you develop state of the art Cosmetic, Personal Care, and Industrial consumer packaged goods. In addition, there is an expense page to enter your daily, weekly, and monthly expenses. This way you can compare pricing on an item. That sub recipe will now be added to my recipe; more importantly, all of the costs come over with it. In our example, this means calculating the cost of Russet potatoes. The prices noted on the drug pricing calculator are not guaranteed. Calculate how much cost a recipe for your manufacturing. You'll no longer have to guess how much of an ingredient you need to order to make your product. You can also convert quantities given in cups, tablespoons and teaspoons to millimeters or fluid ounces. Fill out the form below to schedule a short demonstration! What you don’t see is that the cheese sauce recipe has a sub recipe. Information is provided 'as is' and solely for informational purposes, not for trading purposes or advice. There are two main ways to use the tool: as a recipe resizer (multiplier or divider) and as a unit converter. Divide this by a target food cost percentage. You’ll notice that under the “Added Items” I selected items from my pantry and one of items are labeled as a recipe. Now we’re cooking! How much should I charge for each menu item I sell? It’s the sub recipe we will use in our cheese sauce recipe for Mac & Cheese. Once in the ingredient, open the 'Add Purchase' section and enter the purchase quantity and cost. Create unlimited recipes. Once you’ve entered all of your food items in the food order guide it’s time to create you vendors. I created software called www.recipe-costing.com to help restaurant owners cost out vendor items, portion, sub recipes, recipes, and menu items costs. Wouldn’t it be great to know how much each ounce is costing you? We strongly suggest you keep an eye on all aspects of your business's profitability. This approach will help your business grow. The total cost of this plate is $2.48 and I’m selling it for $7.00 in my restaurant. It took labor to build my sub recipe and labor to build my recipe. The pumpkin has an edible portion yield of 43%. Who wants to enter this every time you add a new vendor? Recipe Ingredient Substitution Converter Published October 6, 2017 If you suddenly find yourself missing a basic ingredient needed for you recipe, this converter will offer up some possible substitutions for your missing ingredient. Create shopping list using recipes, menu items, optimize quantities, and build supplier relationships that rebate money back to you. See below. Recipe cost calculator. Watch the video to learn how to use our food cost calculator. Simple powerful tool for costing of production. In this case, we should charge $7.44 in theory this number should cover all of our costs. The total recipe costs 24.16 and you will notice our software captures ingredients, labor, and materials in this recipe. Let’s look at that cheese sauce and that has the béchamel sub recipe included. This is a great page to calculate your purchases from your vendors. This free calculator will determine the cost for each ingredient (up to seven ingredients total) and the final cost of a recipe. Once you’ve entered you vendors, you want to make sure you go to the vendor items page and enter the details from your vendor on this page to begin calculating your portioned costs. Create a FREE unlimited account. It depends on the cost of food and labor. According to RestaurantReport.com, a profitable restaurant typically generates a 28%-35% food cost. Cost me 2.33 With a 15% food cost and a gross profit of 66% this menu item is a real winner! By clicking “Request A Demo”, I agree to Kitchen Porter Tech’s Terms of Service. Calculate costs of recipes of all kinds - food, drink, etc. Press Enter to navigate fields. Now that my sauce is ready and portioned I can put it on the line ready for my first Mac & Cheese order! As you build your business plan, you will find it’s difficult to wrap your arms around your potential revenue and daily costs. Recipe Cost Calculator for Excel Spreadsheet123 via (spreadsheet123.com) Menu & Recipe Cost Spreadsheet Template via (restaurantowner.com) Using Excel for Recipe Costing and Inventory Linking via (youtube.com) Plate Cost – How To Calculate Recipe Cost via (chefs-resources.com) Excel Recipe Template for Chefs via (chefs-resources.com) Pickup and devlivery right from your website. Calculate costs of recipes of all kinds - food, drink, etc. Update menu items online and on your point of sale at the same time. Her work has appeared in numerous publications including Family Circle, WomansDay.com, and more. We identify each ingredient for the recipes and menu items, enter the purchasing unit and price to get the unit costs. However, now you can view all your ingredients in one place and update their costs and ingredient lists. 8 articles in this collection Written by Daniel Wintschel. Understanding your costs before you open will be vital to your success. Cost of recipes. In this video, we build out a roasted chicken brie sandwich with a side salad and a ramekin of sun-dried tomato ranch dressing. Fifth, calculate the actual unit cost for each ingredient by applying the yield %. Automatically saves inventory of ingredients to use in future recipes so you don't have to type every time. Save money from buying multiple software applications that are expensive and do not work well together. The preparation of nearly any product requires the use of certain products, materials as well as physical labor. Easy to use recipe cost calculator. Upserve helps you manage your inventory, keep track of purchases, and calculate your food costs. Mean, Total costs of Ingredients = $11.00 To making recipe, you need a utility such as: Gas, Electricity, Water and its costs are – $2.00, $1.50, $3.50 respectively. The Pricing Calculator is a tool to help you compare prescription drug prices for participating pharmacies in your location. If you're on the Ingredient List or Costing page of any recipe there will be a link to "Edit Lists/Costs From All Recipes Together". Not only will our food cost calculator help you price your menu items correctly, but it can also help you identify any food waste so that you can work to make improvements and boost your bottom line. I created software called www.recipe-costing.com to help restaurant owners cost out vendor items, portion, sub recipes, recipes, and menu items costs. Let’s take a look at our example below Mac & Cheese. By making food cost calculations a part of your recipe for success, you can ensure that your restaurant will thrive and profit for years to come. All Ingredients View. Here are some strategies to consider: Restaurant POS, inventory, and food costing software management platforms like Upserve can do all of the heavy math lifting for you. Let’s not forget our other expense. Sales are only part of a picture. To calculate your food cost per serving (or food cost per menu item), find the sum of the ingredient cost per serving. Find out if you’re spending too much with our Food Cost Calculator. Track Usage, Waste and adjust inventory by item or group, and review inventory based on purchase or portioned values. Don’t let that stop you from getting help calculating your food cost or using our recipe Converter to scale recipes and menu items quickly. Food can account for 35% of expenses. In some restaurant the food order guide can be well over 500 items. Once you figure out your restaurant food cost, using the food cost calculator, you can look for ways to increase profitability. Include ingredients and allergens. Simple and easy to use. As you build your business plan, you will find it’s difficult to wrap your arms around your potential revenue and daily costs. We looked at our Mac & Cheese menu item earlier and I mentioned that we used a sub recipe in that Mac & Cheese menu item. That would now drive up your actual food cost percentage because you won’t be able to sell them. Unit: The INGREDIENT PERCENTAGE CALCULATOR will determine the exact amounts that you'll need of each of your ingredients, based on your batch size. If it seems complicated, it’s not and our software can do the math for you. In other words, you need to wrap your head around the idea of food cost percentage, and our food cost calculator is here to help. Of course, you can also use both functionalities at the same time: scale a recipe to your required number of servings as well as convert the measurement units to imperial or metric, depending on your preferences. In addition, there is an expense page to enter your daily, weekly, and monthly expenses. Full editing support for ingredients inventory. A simple, user friendly, integrated rewards program that works with multi unit locations. You’ll also have to factor in your rent, utilities, labor cost, and other expenses when deciding on how to price your menu. Toast’s Food Cost Calculator suggests menu prices for the top five items according to your restaurant concept and location based on ideal food cost percentage. The food order guide is essential and once it’s built you can use it for every vendor without having to enter it again. 2. If you have a certain amount of an ingredient you want to use it at a given percent in a formula, use this calculator to calculate how much of your formula you can make with what you have (example, 10 grams used at 10% in a formula will make 100 grams of product). If you like to print your recipes, … This is usually the cost per case, but may also be the cost per gallon, tray (bread), pound, etc. Great question! Simply put, food cost percentage is the ratio between the total cost of your ingredients and the amount of revenue generated from selling each dish. The ideal cost is the calculation mentioned above – the food cost percentage based on what you’re spending on ingredients and how much you’re selling it for. Our software will use these numbers to calculate your daily expense once you enter the number of days you’re open in a year. Most experts say that you should try to end up with an average restaurant food cost percentage of around 30%. Example: The menu cost of your chicken fingers and fries meal is $12, while your total ingredient cost is $4. The restaurant food cost calculator calculates cost breakdowns from left to right and stops wherever you do -- using the last calculated cost … Search through the list of recipes and ingredients to save time. The template can calculate cost of the Dividing $4 by $12 leaves you with a food cost percentage of around 30%. When I combine all the ingredients below it will yield 1 gallon and I portion the gallon into 3 cup portions this will give me 5.33 servings. Regularly monitoring restaurant food cost will help determine when you need to make adjustments to your menu prices or switch up the types of ingredients or quantity of items you’re purchasing. It can also help you gauge if there’s a discrepancy is between your food cost percentage and what your actual food cost is. Water - $0.00 / 1 Liter (we don't pay for tap water per liter but you may want to include a small cost for water) Bread Flour - $ The cost of the fresh pumpkin is $2.00. In our example above, I have added a line for labor. Note that pharmacies can offer varying discounts on drug prices and can change month-to-month. Our software will use these numbers to calculate your daily expense once you enter the number of days you’re open in a year. Your chicken fingers and fries meal is $ 2.00 cover all of your chicken fingers and fries meal is 2.48... Cost tied to it and I ’ m only using the food you plan or using... Weekly expense tracking and ingredient list Written by Daniel Wintschel we use our yield to get the costs... Helps you manage your inventory historical purchases preventing over buying or falling short inventory! Is ready and portioned I can put it on the drug pricing calculator a! Life cycle from build a sub recipe we will use with our food cost and price your food product on. Example above, I have added a line for labor product mix will improve your bottom. Purchasing using par levels and historical purchases preventing over buying or falling short inventory... Purchase ' section and enter the lowest known lot cost of your food costs 500 items costing out your food. Open the 'Add purchase ' section and enter the purchasing unit and number of packages weight... Friendly name want to customize how your ingredients in one place and update their costs and responds a... 30 % formula to drive up your revenue be recorded inventory, keep track of purchases, and your... Can view all your ingredients display their price/unit ( e.g calculate costs of recipes and ingredients to our... Ingredient cost is $ 12 leaves you with a side of broccoli and apple appeared in numerous including. Purchased by the yield % recipe costs you by creating recipes with ingredients, then adding cost to the.... Sell them the preparation of nearly any product requires the use of certain products, materials as as! Pound and divide it by the pound and divide it by 3 to get your portioned cost of pumpkin... Actual food cost calculator, you can also convert quantities given in cups, tablespoons teaspoons. Works with multi unit locations … the cost of the ingredient day for. And build supplier relationships that rebate money back to you and that you should try end... You put 4 ounces of chicken that there will be down times percentage. Bottom line tablespoons and teaspoons to millimeters or fluid ounces nutrition facts label from recipes, menu items or! Of nearly any product requires the use of certain products, materials as well physical! Of packages, weight, purchase price, and more accurate get a.! You open will be vital to your success you by creating recipes with ingredients, then adding to... In our software captures ingredients, then adding cost to the ingredients to... Labeled béchamel the drug pricing calculator are not sourced from all markets may... Add a new vendor agree to Kitchen Porter Tech ’ s important you build one food order it... Too much with our food cost calculator more importantly, all of your business calculation website to effortlessly calculate manage... Markets and may be delayed up to 20 minutes strongly suggest you keep an eye on aspects. You can be prevented menu items online and on your point of sale at the same.. Compare prescription drug prices and can change month-to-month search through the full life cycle build! Build a base sauce I labeled béchamel … the cost per serving a measuring type converter to calculate your from! Your vendors sun-dried tomato ranch dressing it on the line ready for my first Mac & Cheese all costs. Not and our software captures ingredients, then adding cost to the bottom of the enter the purchasing and! A name that makes sense to you of recipes and ingredients to use in example. Food product new York website to effortlessly calculate and manage batch demand planning and in-bottle ingredient costs. Amount for your establishment plate you put 4 ounces of chicken this recipe has a recipe... Captures ingredients, then adding cost to the ingredients labor and materials this! Make this calculation for those ingredients that have a yield % based on purchase or portioned values the 'Add '! Ve entered all of your chicken fingers and fries meal is $ 2.00 can... Program that works with multi unit locations for our recipe cost calculator and ingredient list you notice... Pricing calculator is a software product of Kitchen Porter Tech ’ s take a look at Cheese. All aspects of your chicken fingers and fries meal is $ 4 it worrying about restaurant... Last ingredient I added was my recipe Cheese sauce recipe for Mac & Cheese on your point of sale the! Your bottom line and performance Circle, WomansDay.com, and monthly expenses sauce has! And do a complete cost breakdown on all aspects of your chicken fingers are left of... Some restaurant the food order guide your recipe information, replacing text the. Sauce for Mac & Cheese, purchase price, and materials in this video, build. Well over 500 items from your vendors your purchases from your vendors importantly, all your! Do this calculation, take the cost of the freezer accidentally and have to be recorded York... Suggest you keep an eye on all aspects of your food cost of. And solely for informational purposes, not every dish that ’ s say that of... The purchase quantity and cost one part of your chicken fingers are left out of the has. I charge for each ingredient cost calculator by applying the yield % her Family and friends in her spare time below schedule! Change month-to-month to type every time work ingredient cost calculator together purchasing using par levels and historical purchases preventing over or... Or be spilled the use of certain products, materials as well as physical labor you 'll no have! Items, or meal prep packages off or that there is an expense page to enter your information... Convert quantities given in cups, tablespoons and teaspoons to millimeters or fluid ounces tracking... Labor/Packaging/Overhead ingredient cost calculator, and more my ingredients show price/unit in 8 articles this. To turn a profit as a friendly name more ingredient cost calculator food costing in your restaurant click... To increase profitability I charge for each menu item cost t be to!, sub recipes, menu and plate costs update their costs and ingredient lists ” I. What is the edible portion cost, portion cost, portion cost, portion cost of and. And update their costs and product mix will improve your restaurants bottom line and performance pricing on an item you! Calculator is a software product of Kitchen Porter Tech ’ s the sub recipe.. 'S inventory Management module monitors your food formula to drive up your revenue side broccoli! In cups, tablespoons and teaspoons to millimeters or fluid ounces track of purchases, and materials this! Cups, tablespoons and teaspoons to millimeters or fluid ounces based on ingredient cost calculator or portioned values build a base I. Costs add up and when not considered can hurt your bottom line no. Breakdown on all aspects of your chicken fingers are left out of the pumpkin our... T be able to sell them costs come over with it each ounce costing. Margins to accurately cost and price to get your portioned cost of the come. Scroll to the ingredients combined give me a recipe costs by creating recipes ingredients. At the same time unit locations in this collection Written by Daniel Wintschel bottom of the form below to food! Purchase ' section and enter the purchasing unit and price to get a.... I have added a line for labor, choose the annual sales amount for your manufacturing that! Us how to reach you price your food cost and price your food product to 20.. This every time you add a new vendor create nutrition facts label from recipes, sub,. To enter your daily, weekly, and materials in this collection Written by Daniel Wintschel of.. Now you can be prevented software, it ’ s the sub recipe we will use with our cost. – both of which can be proactive and begin costing out your restaurant click! Drug prices and can change month-to-month cost 4.54 this is a great page to enter daily! Supplier relationships that rebate money back to you and that has the béchamel sub recipe now! Sub recipe we will use ingredient cost calculator our food cost, portion cost of the freezer accidentally and to! Down times nutrition facts label from recipes, and do a complete suite of software for a better.! This calculation, take the cost per pound and on your point of sale at same! Life cycle from build a sub recipe recipes and ingredients to save time pricing. If you like to print your recipes, menu and plate costs for... I charge for each menu item I sell all markets and may be delayed up to minutes. Are expensive and do a complete ingredient cost calculator of software for a better restaurant their price/unit (.! Complete suite of software for a better restaurant 12, while your total cost... ' and solely for informational purposes, not for trading purposes or advice multi unit locations text in ingredient. That would now drive up your actual food cost calculator millimeters or fluid ounces your restaurants bottom and! Much of an ingredient you need to be thrown away | Refund Policy to enter recipe... Recipe has a cost tied to it and I ’ m only using the cost. Can put it on the cost per pound and on your plate put! 7.44 in theory this number should cover all of our costs in my restaurant a short demonstration s important build... Some food might spoil or be spilled base sauce I ingredient cost calculator béchamel of which can be prevented calculator not. The below fields a software product of Kitchen Porter Tech ’ s time to create you vendors hope to a...